Leyla İle Mecnun

Ünlü Arap aşk hikâyesi. Hikâyenin konusu, birbirini küçük yaşta seven ama kavuşamayan iki gencin aşkıdır. Leyla bir başkasıyla evlendirilir. Mecnun da acıdan çıldırır ve çöllere düşer. Hikâyenin sonunda ikisi de aşk acısından ölür. Leyla ile Mecnun hikâyesi özellikle İran şairi Nizami’nin konuyu mesnevi biçiminde işlemesinden (Leyla ve Mecnun, 1188) sonra, Doğu edebiyatlarının ortak konularından olmuştur.

Leyla ile Mecnun mesnevilerinin en önemlisi, edebiyat değeri bakımından bir başyapıt sayılan Fuzuli’nin mesnevisidir. Nizami’yi izleyen, ama ayrıntıları değiştiren Fuzuli, tasavvuf temasını öne almıştır. Leyla ile Mecnun hikâyesinin Türk halk edebiyatında da işlendiği görülür. Düzyazı anlatımın seçildiği bu hikâyeler genelde Fuzuli’nin “Leyla ile Mecnun”unun benzeri olup araya şiirler serpiştirilmiştir. Bu biçimiyle Karagöz oyunları arasına da girmiştir.

This entry was posted in   L.
Bookmark the   permalink.

administrator has written 6047 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>