Waterloo Savaşı

Fransız ordularının İngiliz ve Prusya orduları karşısında yenilgiye uğradığı savaş (18 Haziran 1815). Belçika’daki küçük Waterloo kasabası yakınlarında geçtiği için bu adla anılır. 1814’te zorunlu olarak tahtı bırakıp Elbe Adası’na çekilen Napoléon, Mart 1815’te yeniden Paris’e dönünce, Kral XVII. Louis, ülke dışına kaçtı. Bu durum, kralı destekleyen müttefik (İngiltere, Prusya, Avusturya ve Rusya) ordularıyla savaşı kaçınılmaz kıldı. Müttefik ordularının birleşmesini önlemek isteyen Napoléon, Blücher komutasındaki Prusya ordusunun üzerine, Ney komutasındaki kuvvetlerle yürüdü.

Blücher, Ligny kasabası yakınlarına çekildi. Burada, Grouchy komutasında 30.000 kişilik bir kuvvet bırakan Napoléon, 75.000 kişilik ordusuyla, Waterloo dolaylarında bulunan, Wellington komutasındaki 65.000 kişilik İngiliz kuvvetlerine saldırdı (17 Haziran). O gün bir sonuç vermeyen savaş, ertesi gün Blücher komutasındaki Prusyalıların yardıma gelmesiyle, Napoléon’un kesin yenilgisiyle son buldu. Paris’e dönen ve yeni bir savaşa hazırlanmak isteyen Napoléon, Meclis tarafından tahttan çekilmeye zorlandı (22 Haziran). Müttefik ordularının Paris’e girişi üzerine, güneye kaçan Napoléon, burada İngilizlere teslim oldu ve St. Helena Adası’na sürgüne gönderildi.

This entry was posted in   W.
Bookmark the   permalink.

administrator has written 6047 articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>